Διαχείριση της απώλειας και ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας

Επιμορφωτικές τηλεδιασκέψεις με τίτλο:

«Μια σύγχρονη παιδαγωγική ματιά στην διαχείριση της απώλειας και την ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας στο πλαίσιο του σχολείου».

Θεματικές ενότητες:

1. «Θρήνος και απώλεια στην παιδική ηλικία και εφηβεία» με εισηγήτρια

την Δαμιανίδου Ανδριάνα, αναπληρώτρια ψυχολόγο του ΚΕΣΥ Πέλλας.

2.  Παρεμβάσεις / δραστηριότητες στην τάξη σχετικές με το θέμα της απώλειας με εισηγητές/τριες:

α) την Δολμά Δέσποινα, ψυχολόγο του ΚΕΣΥ Πέλλας,

β) την Μπογιαννίδου Αναστασία, δασκάλα Ε.Α.Ε. του ΚΕΣΥ Πέλλας,

γ) τον Ουσταμπασίδη Νικόλαο, μαθηματικό Ε.Α.Ε. του ΚΕΣΥ Πέλλας και

δ) την Σταθοπούλου Κωνσταντίνα, νηπιαγωγό  Ε.Α.Ε. του ΚΕΣΥ Πέλλας.

3.  «Ψυχική ανθεκτικότητα.και Παρεμβάσεις» με εισηγήτρια την Τονικίδου Δήμητρα, ψυχολόγο του ΚΕΣΥ Πέλλας.

4. «Χρήσιμα τηλέφωνα και υπηρεσίες υποστήριξης για τους/τις εκπαιδευτικούς» με εισηγήτρια την Αντάρα Δάφνη, Κοινωνική Λειτουργό του ΚΕΣΥ Πέλλας

5. «Παρεμβάσεις /δραστηριότητες στο πλαίσιο του σχολείου για την  ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας» με εισηγήτριες τις:

α) Μουτούδη Βασιλική, φιλόλογο  Ε.Α.Ε. του ΚΕΣΥ Πέλλας

β) Δάιου Χρυσάνθη, δασκάλα  Ε.Α.Ε. του ΚΕΣΥ Πέλλας

Μπορείτε να δείτε τις περιλήψεις και τις βιβλιογραφίες από το υλικό της επιμορφωτικής εσπερίδας που πραγματοποιήθηκε 19, 22, 23 & 25 Φεβρουαρίου του 2021.